Kto ma zapłacić ZAIKS za wesele? To ostatnio bardzo często zadawane pytanie. Postanowiliśmy zagłębić się w temat i zasięgnąć opinii ekspertów.

Nie będziemy poniżej wyjaśniali dlaczego, po co i jak płacić ZAIKS – bo to mało istotne z punktu widzenia pary młodej. Istotne jest z pewnością to, że opłata taka musi być uiszczona.  I tu pojawia się problem – kto ma ją zapłacić?

Otóż odpowiadamy – RESTAURACJA i nikt inny!

Apelujemy, aby nie dać się oszukać nieuczciwym restauratorom, którzy próbują scedować opłaty i formalności na zespół lub co gorsza na nowożeńców. Opłata ZAIKS jest taką samą opłatą jak rachunek za prąd, wodę, kanalizację, itp. Owszem, właściciel lokalu może ją doliczyć do rachunku za usługę, ale formalności z tym związane (umowy licencyjne, rozliczenia, faktury) ciążą tylko i wyłącznie na nim.

Poniżej w pliku do pobrania interpretacja ZAIKS.

plik PDF

 źródło: Zaiks.org.pl

Obowiązkiem każdego zespołu jest wręczenie właścicielowi lokalu wykazu wykonanych utwórów. Na podstawie tego dokumentu właściciel restauracji / domu weselnego powinien dokonać rozliczenia z ZAIKSem. Nowożeńców (w przypadku gdy wesele jest organizowane w lokalu / restauracji) problem ten nie dotyczy.

Wyjątek stanowią imprezy organizowane samodzielnie (np. we własnym ogrodzie, we własnym domu, w remizie za ścianą). Ale to już temat na osobną dyskusję prawną… W obecnych czasach 99 procent par młodych i tak korzysta z usług domów weselnych lub restauracji.